Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Jak Sylwestra obchodzą Brytyjczycy (Video)

Sylwester, obchodzony co roku 31 grudnia, znany jest w Anglii, Walii i Irlandii Północnej jako New Year's Eve, zaś w Szkocji jako Hogmanay. Jest to ostatni dzień roku, według kalendarza gregoriańskiego, powszechnie używanego w dzisiejszych czasach.
Wiele osób celebruje ten dzień wyprawiając lub uczestnicząc w przyjęciach, na których nie może oczywiście zabraknąć muzyki, tańców, alkoholu i fajerwerków. Przyjęcia te odbywają się w godzinach wieczornych i trwać mogą nawet do godzin porannych. Obchody sylwestra symbolizują pożeganie starego i powitanie nowego roku.

Jak obchodzony jest Sylwester w Wielkiej Brytanii?

Anglia
Uroczystości w Londynie skupiają się na Big Benie, wieży zegarowej należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obchody transmitowane są przez BBC od 1984 w Anglii, Walii i Irlandii Północnej.
Przyjęcia odbywają się w całym kraju, w pubach, klubach i domach prywatnych.
Z wybiciem północy, ludzie, stojąc w kręgu, chwytają się za dłonie i śpiewają Auld Lang Syne (popularna szkocka pieśń ludowa).

 
Tysiące ludzi zbiera się w centrum Londynu na obchody Nowego Roku, w ramach których o północy na London Eye (koło obserwacyjne znajdujące się w dzielnicy Lambeth) można zobaczyć fajerwerki. Tak było w 2012 roku
 
Obchody trwają do 1 stycznia, kiedy to organizowana jest parada (New Year's Day Parade), na której zbierane są dotacje dla fundacji charytatywnych. Inne ważne uroczystości obchodów Nowego Roku odbywają się w miastach: Birmingham, Manchester, Liverpool, Leeds i Newcastle. W Bideford, w północnym Devon, oragnizowany jest karnawał, a jego uczestnicy przebierają się w kostiumy maskaradowe. Szkocja W Szkocji obchody Wigilii Nowego Roku związane są z przesądem First-Foot, według którego pierwsza osoba, która przekroczy próg domu przyniesie szczęście w nadchodzącym roku. Edynburg, stolica Szkocji, jest gospodarzem jednej z najsłynniejszych światowych uroczystości powitania Nowego Roku. Obchody koncentrują się na przyjęciach odbywających się wzdłuż Princes Street. O północy odpalana jest armata w Edinburgh Castle, a następnie miejsce ma duży pokaz sztucznych ogni. Festiwal w Edynburgu trwa zazwyczaj 4-5 dni (od 28 grudnia do 2 stycznia, który to jest także dniem wolnym od pracy). Relacja z obchodów w 2012 roku
 
Dwa mniejsze szkockie miasta, Stonehaven w Aberdeenshire oraz Comrie w Perthshire, także są gospodarzami pokaźnych festiwali fajerwerków podczas Hogmanay. Inne miasta Szkocji, takich jak: Aberdeen, Glasgow i Stirling także organizują znaczące uroczystości, w ramach których odbywają się pokazy fajerwerków o północy. Uroczystości w Edynburgu transmitowane są przez BBC Scotland. Walia Walijska tradycja dawania prezentów i pieniędzy na Nowy Rok (walijski : Calennig ) to starożytny zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj, choć obecnie w zwyczaju jest dawanie chleba i sera. Tysiące ludzi rocznie przybywa do Cardif, aby skorzystać z atrakcji takich jak: muzyka na żywo, lodowisko, wesołe miasteczko i fajerwerki. Wiele przyjęć odbywa się w Cardiff Castle i Cardiff City Hall (ratusz miejski). Każdego roku w dniu 31 grudnia organizowany jest Nos Galan road race (Rasys Nos Galan), 5-kilometrowy wyścig w mieście Mountain Ash. Wyścig celebruje życie i osiągnięcia  lokalnego lekkoatlety, Bernarda Baldwina. Według tradycji wyścig ten miał trwać do wybicia północy, ale w ostatnim czasie (mając na uwadze młodszych widzów) jego zakończenie zostało przesunięte na godz. 21.00. Obecnie wydarzeniu temu towarzyszą zabawy i wyścigi dla dzieci.
 
Źródło: Wikipedia Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!