Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Child Benefit świadczeniem nieopodatkowanym? Nie dla wszystkich!

Okazuje się, że kryzys dopadł nie tylko prywatnych przedsiębiorców, ale także mocno nadwyrężył brytyjski budżet. Oszczędności zaczęto szukać w ograniczeniu świadczeń pomocy społecznej. Najpopularniejszy do tej pory zasiłek - Child Benefit, przysługujący każdemu, kto wychowuje dziecko, niezależnie od zarobków, zmienił nieco swoją formę. Sprawdź czy nie musisz zapłacić od niego podatku!
Kto zapłaci podatek?
Opodatkowanie Child Benefit weszło w życie na początku bieżącego roku kalendarzowego (2013), aczkolwiek dotyczy tylko osób zarabiających w skali rocznej ponad £50 000.

Jeśli jesteś osobą, której indywidualny dochód w skali rocznej przekracza £50 000, a ponadto:
• ty albo twój partner pobieracie Child Benefit,
• ktoś inny pobiera Child Benefit na dziecko mieszkające z tobą i płaci na utrzymanie dziecka kwotę co najmniej równą kwocie świadczenia
na koniec roku podatkowego będziesz zobowiązany do zapłaty podatku od wypłaconej kwoty Child Benefit.
Nie ma znaczenia fakt czy dziecko mieszka z tobą oraz czy jesteś jego rodzicem – jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku w każdej z tych sytuacji, jeśli pobierasz świadczenie w imieniu dziecka.
Uwaga! Wysokość naliczonego podatku nie będzie wyższa niż kwota otrzymanego świadczenia.

Jak obliczyć dochód?
Aby sprawdzić, czy jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku, musisz obliczyć dochód otrzymany w danym roku podatkowym (od 6 kwietnia roku bieżącego do 5 kwietnia roku następnego).  Poniżej znajduje się lista świadczeń pienięznych, które podlegają opodatkowaniu:
• wynagrodzenie za pracę (full-time/ part-time)
• dochód z samozatrudnienia (self-employment)
• należne odsetki z posiadanych oszczędności np. lokat
• przychód z wynajmu nieruchomości lub innych rzeczy ruchomych
• świadczenie emerytalne
• niektóre benefity np. Jobseeker's Allowance
• dywidendy.

Od wyliczonej kwoty nie odejmujemy Personal Allowance. Natomiast można pomniejszyć ją o np. Gift Aid oraz inne darowizny na cele charytatywne.

Jeśli twoje zarobki przewyższą granicę kwoty wolnej od opodatkowania od Child Benefit ( tj. £50 000) możesz:
• zrezygnować z pobierania Child Benefit,
• lub zapłacić należny podatek.

Jak zrezygnować z pobierania Child Benefit?
Zrezygnować z pobierania Child Benefit możesz na dwa sposoby:
• wypełniając formę online,
• kontaktując się z Child Benefit Office telefonicznie pod numerem 0300 200 3100 (linia czynna od poniedziałku do piatku w godzinach 8am – 8pm oraz w soboty w godzinach 8am – 4pm).

Zrezygnować może jedynie osoba, która benefit pobiera lub jej agent, w jej imieniu, albo osoba specjalnie do tego celu wyznaczona. Nie można zrezygnować z pobierania benefitu, jeśli jest on wykorzystywany do spłacenia zaległej nadpłaty.
Nawet jeśli zrezygnujesz z benefitu, jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku od kwot, które pobrałeś do tej pory (od 7 stycznia 2013 roku) oraz do zgłoszenia wszelkich zmian mogących wpłynąć na twoje uprawnienie do benefitu np. narodziny kolejnego dziecka.
W każdej chwili możesz zdecydować się na wznowienie tego świadczenia. Wystarczy, że powiadomisz o tym Child Benefit Office telefonicznie lub wypełnisz formę online. Oczywiście będzie się to wiązało z obowiązkiem zapłaty podatku, jeśli twój dochód przekracza £50 000.Kto, jak i gdzie płaci?
Nawet jeśli ty otrzymujesz Child Benefit, a to twój partner zarabia więcej niż £50 000, to on musi zapłacić podatek. Za partnera uznaje się, jak w przypadku wszystkich innych świadczeń socjalnych, małżonka, partnera ze związku cywilnego, osobę z którą zamieszkujemy i dzielimy gospodarstwo domowe tak jak w małżeństwie.
Aby zapłacić naliczony podatek należy najpierw zrobić roczne rozliczenie Self Assessment (identyczne jak w przypadku self-employed czy dyrektorów Limited Companies).
Ostateczny termin rozliczenia w przypadku tradycyjnej formy mija 31 października każdego roku (tj. 31/10/2013 dla roku podatkowego kończącego się 5 kwietnia 2013) lub 31 stycznia roku następnego (tj. 31/01/2014 dla roku podatkowego 2012/2013) dla formy online.
Zanim przystąpisz do zeznania podatkowego, musisz musisz skontaktować się z HMRC, który przyzna Ci numer identyfikacji podatkowej (Unique Taxpayer Reference (UTR)).
Jeśli kwota należna nie jest większa niż £3000 możesz zapłacić poprzez system PAYE. W tym wypadku kwota będzie automatycznie odjęta od wypłaty wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że jesteś zwolniony z obowiązku wypełnienia Self Assessment.

Ile i do kiedy trzeba zapłacić?
Kwotę do zapłaty nalicza się w wysokości 1% od otrzymanego świadczenia Child Benefit  za każde £100 dochodu, ponad £50 000 uzyskanego dochodu. Wysokość jej jednak nigdy nie przekracza kwoty wypłaconej z tytułu pobierania Child Benefit.
Dla roku podatkowego 2012/2013 opłata pobierana jest jedynie od benefitów przyznanych po 6 stycznia 2013 roku.
Przykład
 Dochód w roku podatkowym 2012/2013  £55 000
 Pobrany Child Benefit (tylko od 7 stycznia 2013)  £263.90
 Kwota zarobków ponad £50 000  £5 000
 Stawka procentowa  5000/100=50%
 Kwota do zapłaty  50%*£263.90=£131.95

Użyj kalkulatora, aby obliczyć ile musisz zapłacić
Termin płatności dla roku podatkowego 2012/2013 upływa 31 stycznia 2014 roku.

Źródło: gov.uk
Konsultacja: Biuro księgowo-doradcze Advertaxing, www.advertaxing.co.uk, tel. 07770148900

Czytaj więcej:
Child Benefit - nie tylko świadczenie pieniężne
Rozliczenie podatkowe krok po kroku
Child Benefit dla dzieci mieszkających poza granicami kraju

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!