Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Witaj droga szkoło czyli jak uporać się ze szkolnymi wydatkami

Początek roku szkolnego to dla wielu rodziców spory wydatek. Jakich kosztów możesz się spodziewać, gdy twoje dziecko idzie do szkoły i jak je ograniczyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym poście.Szkolny mundurek (school uniform)
Każda szkoła wymaga, aby jej uczniowie nosili mundurki szkolne. Wymóg ten ma pomóc zapobiec dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, niepełnosprawność, orientację seksualną czy wiarę.
Każda szkoła indywidualnie ustala jak ma wyglądać mundurek szkolny, ustalenia te dotyczą m.in. kolorów. Na mundurku powinno znaleźć się także logo szkoły. Do mundurku może zaliczać się strój sportowy na zajęcia z wychowania fizycznego (PE), a także torba i buty.
Mundurki szkolne można zakupić w szkole lub, co często jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, w hipermarkecie tj. Asda czy Tesco.
Dyrektor szkoły może ukarać dziecko za brak mundurku szkolnego. Twoje dziecko może zostać zawieszone lub wykluczone, jeśli wielokrotnie zignoruje ta zasadę.

Jeśli twoje dziecko nie nosi mundurka dlatego, że nie stać cię na jego zakup, porozmawiaj na ten temat z dyrektorem szkoły. Szkoła powinna dać ci czas na zakupienie odpowiedniego odzienia.

Uwaga! O pomoc w sfinansowaniu mundurka możesz zwrócić się do lokalnego urzędu miasta (city council).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj:
Transport
Jeśli szkoła, do której będzie uczęszczać twoje dziecko jest znacznie oddalona od twojego miejsca zamieszkania, będziesz musiał rozważyć istniejące opcje transportu.

Autobus (bus)/pociąg (train)
Kiedy twoje dziecko wkracza w wiek szkolny, zmieniają się zasady korzystania z transportu miejskiego. Wraz z ukończeniem 5. roku życia twoje dziecko zobowiązane jest płacić za przejazd autobusem/pociągiem. Warto rozważyć kupno biletu sezonowego (child season ticket): tygodniowego lub miesięcznego. Pozwala to zaoszczędzić rocznie nawet kilkadziesiąt funtów.

Darmowy transport do szkoły (free school transport)
Twoje dziecko może kwalifikować się do korzystania z bezpłatnego transportu do szkoły, w zależności od dystansu, jaki ma do pokonania w drodze do szkoły oraz od specjalnych potrzeb tj. jest niepełnosprawne.
Wszystkie dzieci w wieku pomiędzy 5. a 16. rokiem życia kwalifikują się do bezpłatnego transportu, jeśli idą do najbliższej odpowiedniej dla nich szkoły oraz mieszkają co najmniej w odległości:
  • 2 mil od szkoły i są w wieku poniżej 8 lat
  • 3 mil od szkoły i są w wieku 8 lat lub powyżej.
Szczegółów na ten temat szukaj na stronach www swojego urzędu miasta (dla mieszkańców Anglii i Walii).

Uwaga! Jeśli brak jest bezpiecznej spacerowej trasy do szkoły, bezpłatny transport do szkoły musi być zapewniony, bez względu na to, w jakiej odległości od szkoły mieszka dziecko. 

Rodziny otrzymujące niskie dochody
Jeśli otrzymujesz maksymalną kwotę Working Tax Credit lub twoje dzieci korzystają z darmowych posiłków szkolnych, zostanie im zapewniony bezpłatny transport do szkoły, jeśli spełniają warunek:
• są w wieku od 8 do 11 lat oraz szkoła, do której uczęszczają znajduje się w odległości przynajmniej 2 mil od ich miejsca zamieszkania
• są w wieku od 11 do 16 lat oraz szkoła, do której uczęszczają znajduje się w odległości od 2 do 6 mil od ich miejsca zamieszkania – tak długo jak nie ma przynajmniej 3 odpowiednich dla nich szkół bliżej domu
• są w wieku od 11 do 16 lat oraz szkoła, do której uczęszczają znajduje się od 2 do 15 mil od ich miejsca zamieszkania – jeśli jest to ich najbliższa, preferowana ze względu na wyznawaną religię/ wiarę, szkoła.

Dzieci niepełnosprawne lub ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (special educational needs (SEN))
Dzieci są upoważnione do korzystania z bezpłatnego transportu, bez względu na to jak daleko od szkoły mieszkają, jeśli:
• posiadają oświadczenie SEN (statement of SEN), w którym zapisana jest informacja o tym, że urząd miasta zobowiązuje się pokrywać koszty transportu,
• nie mogą chodzić do szkoły ze względu na ich SEN, niepełnosprawność lub problem z poruszaniem się.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć tutaj (dla mieszkańców Anglii i Walii).
Posiłki w szkole (school meals)
Posyłając swoje dziecko do szkoły musisz być także przygotowany na zakup gotowych posiłków szkolnych. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu funtów miesięcznie.

Jeśli jednak masz niskie dochody lub/i korzystasz ze wsparcia finansowego, możesz ubiegać się o bezpłatne posiłki szkolne  (free school meals) dla swojego dziecka. O pomoc możesz aplikować, gdy otrzymujesz któryś z poniższych zasiłków/dodatków:
Income Support
Income-based Jobseekers Allowance
• Income-related Employment and Support Allowance
• the guaranteed element of State Pension Credit
• Child Tax Credit (pod warunkiem, że nie jesteś również uprawniony do Working Tax Credit, a twój roczny dochód brutto nie wynosi więcej niż £ 16.190)
• Working Tax Credit run-on – płacony przez 4 tygodnie, gdy przestajesz pobierać Working Tax Credit
• Universal Credit

Dzieci, które otrzymują zasiłek w swoim własnym imieniu, również są uprawnione do korzystania z bezpłatnych posiłków szkolnych.

Jeśli uważasz, ze twoje dziecko jest uprawnione do otrzymywania darmowych posiłków szkolnych, wypełnij formularz aplikacyjny udostępniany przez twój urząd miasta. Wypełniony formularz złóż w szkole, do której uczęszcza twoje dziecko wraz z dowodem pobierania świadczenia (zasiłku).
Aplikuj tutaj  (dla mieszkańców Anglii i Walii).
Dodatkowe wydatki na opiekę nad dzieckiem (childcare costs)
Twoje dziecko jest już duże, jednak nie samodzielne. Musisz zapewnić mu opiekę w drodze do i z szkoły. Co zrobić, jeśli musisz być w pracy poza godzinami szkolnymi i nie możesz tej opieki zapewnić?

Możesz zatrudnić opiekunkę (childminder), która zajmie się twoim dzieckiem w czasie, gdy ty jesteś w pracy. Jednak koszty związane z dodatkową opieką nad dzieckiem mogą być wysokie. Jeśli jednak kwalifikujesz się do otrzymywania Working Tax Credit, możesz ubiegać się o zwrot kosztów opieki (childcare element).
Pracującym rodzicom pomaga też szkoła organizując, za niewielką opłatą, dodatkowe zajęcia przed i po godzinach urzędowania szkoły (childcare out of school hours) tj. breakfast clubs, homework clubs and after-school clubs. O szczegóły pytaj się w szkole.

Źródło: www.gov.uk

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!