Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Jak ograniczyć zużycie gazu i prądu? Pytania, na które zawsze chciałeś znać odpowiedź!

Obalamy mity dotyczące zużycia prądu i gazu! Przeczytaj dzisiejszy post i poznaj kilka tricków, dzięki którym zmniejszysz swoje rachunki za prąd i gaz!


Czy powinienem zostawić ogrzewanie na niskim poziomie przez cały dzień, czy lepiej przekręcać termostat w górę i w dół?
Zaoszczędzisz energię, a tym samym pieniądze, włączając ogrzewanie tylko w razie potrzeby. Używanie timera jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ termostat jest zaprojektowany w taki sposób, aby utrzymywać temperaturę w twoim domu na poziomie przez Ciebie ustalonym, włączając/wyłączając ogrzewanie.

Czy powinienem włączać/wyłączać boiler, kiedy potrzebuję ciepłej wody, czy lepiej zostawić włączony przez cały czas?
Jeśli posiadasz gazowy, olejowy lub LPG (liquefied petroleum gas) system ogrzewania centralnego, zawsze taniej będzie zaprogramować boiler czasowo, tak aby ogrzewał wodę tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Jednakże, jeśli używasz grzejnika elektrycznego i jesteś na taryfie Economy 7 (przy której w ciągu nocy obowiązuje niższa stawka za energię), taniej jest ogrzewać wodę nocą. Upewnij się także, że zbiornik jest dobrze izolowany, aby zapobiec jego wychłodzeniu w ciągu dnia.

Które z rozwiązań jest tańsze: używanie ogrzewania gazowego czy grzejników elektrycznych?
Grzejniki elektryczne są jedną z najdroższych form ogrzewania. Generalnie, najtańszym sposobem jest używanie wydajnego centralnego gazowego systemu ogrzewania, z zaworami termostatycznymi, termostatem pokojowym i timerem.

Czy ładowarki tj. do telefonu, laptopa nadal zużywają prąd, gdy podłączone są do kontaktu, lecz odłączone od urządzenia?
Staraj się odłączać ładowarki, gdy nie są w użyciu. Wiele urządzeń czerpie enrgię, gdy są podłączone, mimo iż nie są używane. Aby temu zapobiec, możesz odłączyć zasilanie przy ścianie.

Uwaga! Jeśli ładowarka podłączona do kontaktu jest ciepła, z pewnością nadal pobiera prąd.

Czy lepiej korzystać z urządzeń elektrycznych w nocy?
Jeśli jesteś na taryfie Economy 7, płacisz mniejszą stawkę za prąd w ciągu nocy, lecz wyższą, niż średnia, w ciągu dnia. Jeśli jednak jesteś n innej taryfie niż Economy 7, nie robi to żadnej różnicy czy używasz urządzeń za dnia czy w nocy.

Czy powinienem ustawić termostaty na poszczególnych grzejnikach zamiast używać głównego termostatu, aby kontrolować je wszystkie?
Używanie obu metod w jednym czasie daje Ci większą kontrolę nad zużyciem ogrzewania w domu.

Uwaga! Termostat pokojowy może pomóc Ci zaoszczędzić średnio £60 rocznie, podczas, gdy indywidualnie zainstalowane na grzejnikach zawory £10 funtów rocznie.

Jeśli mam włączone ogrzewanie, czy drzwi do poszczególnych pokoi powinny byż otwarte czy zamknięte?
Zamykając drzwi do pokoju, zmniejszasz powierzchnię, która ma być ogrzana. Mniejsze pomieszczenia nagrzewają się szybciej, dlatego wskazane jest zamykanie drzwi w trakcie ogrzewania mieszkania/domu.

Czy powinienem zostawiać zapalone światło i włączone urządzenia, czy wyłączać je i włączać za każdym razem, gdy są w użyciu?
Wyłączaj je, gdy z nich nie korzystasz. Unikaj także zostawiania TV i innych urządzeń w trybie gotowości (standby).

Czy powinienem używać suszarki bębnowej (tumble dryer) czy suszyć na suszarce do ubrań z włączonym w pomieszczeniu ogrzewaniem?
Tradycyjna suszarka jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ bębnowa zużywa dużo energii. Spróbuj suszyć ubrania w czasie, kiedy włączasz ogrzewanie. W ten sposób nie zużyjesz więcej energii niż zwykle.

Uwaga! Suszenie ubrań w pomieszczeniach może przyczyniać się do powstawania pleśni i grzyba. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, otwórz okno i zamknij drzwi do podkoju, w którym suszysz odzież. Dzięki temu w powietrzu nie pozostanie wilgoć.

Czy grzejniki halogenowe są tańsze w użytkowaniu niż pozostałe przenośne grzejniki i centralny system ogrzewania?
To zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Grzejniki halogenowe (halogen heaters) ogrzewają tylko przestrzeń, na którą są skierowane i tylko, gdy są włączone. Podczas gdy pozostałe typy ogrzewania ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, utrzymując temperaturę jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu ogrzewania. Jednak te drugi wymagają większego zużycia energii.

Czy do ogrzewania wody lepiej używać grzałki elektrycznej (immersion heater) czy olejowego centralnego ogrzewania (oil-fired central heating)?
Generalnie, używanie oleju do ogrzewania wody jest tańsze.

Jednakże, jeśli możesz używać prądu za niższą stawkę tj. Economy 7 (gdzie zużycie energii jest tańsze w ciągu nocy), może się to okazać bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.Czytaj więcej:
Cold Weather Payment czyli dofinansowanie do ogrzewania
Ogrzej swój dom za darmo!Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!