Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii

Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc także obywatele Polski, mają prawo do pracy i życia w Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. Od 1 maja 2004 roku, obywatele polscy pracujący w Wielkiej Brytanii mają te same prawa, co obywatele brytyjscy w zakresie dostępu do pracy, wynagrodzeń i warunków zatrudnienia.Większość brytyjskich pracodawców wymaga dobrej znajomości języka angielskiego, dlatego warto wcześniej pomyśleć o kursie językowym. Przy szukaniu pracy przydatne będą dyplomy, świadectwa, wszelkie dokumenty potwierdzające zdobyte kwalifikacje oraz umiejętności – przetłumaczone na język angielski.
Kwalifikacje, które uzyskałeś w Polsce mogą nie być honorowane w Wielkiej Brytanii. Aby porównać swoje kwalifikacje z brytyjskimi, możesz skontaktować się z Centrum Informacyjnym o Nostryfikacji Dyplomów (National Academic Recognition Information Centre). Należy wysłać dokumenty potwierdzające kwalifikacje przetłumaczone na język angielski. Chociaż porady ogólne są bezpłatne, to w przypadku, gdy chcesz uzyskać indywidualną poradę oraz certyfikat zgodności, pobierana jest opłata.

Zanim zaczniesz szukać
Dobrze przygotowane CV jest kluczem do znalezienia pracy. Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na zakres obowiązków jakie dana osoba wykonywała na poprzednich stanowiskach oraz kwalifikacje, tzw. personal profile (czyli umiejętności, które mogą być przydatne do wykonywania danego zawodu).
Jeszcze przed wyjazdem z Polski poproś pracodawcę o referencje w języku angielskim, lub skorzystaj z usług tłumacza przysięgłego, aby przetłumaczyć je z języka polskiego. Jako referencje mogą także służyć Świadectwa Pracy.
Zaopatrz się w angielski numer telefoniczny (to bardzo ważne, aby pracodawca mógł szybko skontaktować się z tobą). Możesz to zrobić kupując tzw. starter (czyli kartę sim z doładowaniem). Pamiętaj także, że musisz posiadać aparat telefoniczny bez sim-locka. Kartę Sim możesz kupić w supermarkecie lub sklepie operatora.
Zanim rozpoczniesz poszukiwania pracy musisz także złożyć wniosek o Numer Ubezpieczenia Społecznego – National Insurance Number (NINO). Posiadanie tego numeru jest obowiązkowe dla każdego, kto podejmuje pracę w Wielkiej Brytanii. Jest on odpowiednikiem polskiego numeru NIP.

Agencje pracy
Poszukując pracy w Wielkiej Brytanii warto skorzystać z usług brytyjskich publicznych służb zatrudnienia  Jobcentre Plus. Jobcentre Plus, będący odpowiednikiem polskiego Urzędu Pracy, posiada sieć urzędów rozsianych po Wielkiej Brytanii, w których personel służy pomocą w znalezieniu pracy, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. O dostępnych ofertach pracy dowiesz się dzwoniąc na linię Jobseeker Direct, nr tel: +44 845 606 0234, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Wolne miejsca pracy ogłaszane przez Jobcentre Plus są również dostępne na stronach internetowych: http://www.jobcentreplus.gov.uk oraz http://www.jobcentreonline.com (dla Irlandii Północnej).
W placówkach Jobcentre znajdziesz tzw. jobpoints, czyli stanowiska wyposażone w dotykowe monitory, na których można przeglądać dostępne oferty pracy, sortując je według branży lub lokalizacji. Można je wydrukować (zazwyczaj ta usługa jest bezpłatna). Także w biurze Jobcentre bezpłatnie wykonasz rozmowę telefoniczną z pracodawcą, pod warunkiem, iż jest to numer telefonu stacjonarnego. Najbliższy urząd znajdziesz, wpisując swój kod pocztowy (postcode) w wyszukiwarce lub dzwoniąc pod numer tel: 0845 606 02 34.
W trakcie poszukiwania pracy warto także złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych Jobseeker's Allowance, który jest wsparciem finansowym nie tylko dla bezrobotnych, ale i dla tych, którzy pracują mniej niż 16 godzin tygodniowo.

Pomocne w znalezieniu zatrudnienia mogą okazać się prywatne agencje pośrednictwa pracy. Korzystanie z usług Agencji Pracy Tymczasowej jest szybkim i skutecznym sposobem poszukiwania pracy. Jest to najlepszy sposób na zdobycie pierwszej pracy i referencji od pracodawcy (które są przydatnym, czasem wręcz niezbędnym, dokumentem w poszukiwaniu pracy). Pracownik agencji będzie bowiem szukał posady w twoim imieniu, zgodnie z twoimi kwalifikacjami i oczekiwaniami. Oszczędzasz zatem sporo czasu i energii. Wadą pracy tymczasowej jest jednak jej niestabilność i krótkoterminowość.
Uwaga! W Wielkiej Brytanii pobieranie wszelkich opłat w zamian za znalezienie pracy jest nielegalne – możesz ten fakt zgłosić na policję. Jednakże są przypadki, kiedy agencje pobierają opłaty za szkolenie, koszty administracyjne lub badania lekarskie. Zwykle powyższe opłaty powinny być uiszczane przez pracodawcę będącego klientem agencji. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lokalnym urzędem pracy (Jobcentre).
Agencji pracy należy szukać pod hasłem Employment Agencies lub Personnel Consultants w książkach telefonicznych lub w wyszukiwarkach Yellow Pages, większość z nich znajduje sie w centrum miast.
Niektóre agencje zatrudnienia są zarejestrowane w Recruitment & Employment Confederation (REC), czyli Konfederacji Rekrutacji i Zatrudnienia. REC jest stowarzyszeniem agencji rekrutacyjnych posiadających licencję Departamentu Pracy i Emerytur (DWP) i może służyć pomocą w doborze agencji ze względu na rodzaj poszukiwanego zatrudnienia.
Ponadto informacji o agencjach pośrednictwa pracy np. czy jest zarejestrowana jako legalny podmiot gospodarczy działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd.) można szukać na stronie www.companieshouse.gov.uk lub stronie internetowej brytyjskiej izby handlowej www.britishchambers.org.uk.

Agencje zatrudnienia w Polsce
Poszukując pracy w Wielkiej Brytanii, możesz skorzystać z pośrednictwa niepublicznych agencji
pracy w Polsce. Zgodnie z polską ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
agencje takie muszą być wpisane do polskiego rejestru agencji zatrudnienia i posiadać certyfikat wydany przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę agencji. Niedozwolone jest pobieranie opłat od osób poszukujących pracy oprócz udokumentowanych kosztów związanych z faktycznym skierowaniem kandydata do pracy za granicę. Wykaz agencji i więcej informacji znajdziesz na: http://www.kraz.praca.gov.pl.

Prasa
Szukając ofert pracy w prasie warto się skupić na wydawnictwach lokalnych i regionalnych. Wydanie elektroniczne poszukiwanej gazety możesz znaleźć tutaj. Oferty pracy znajdziesz także w prasie polskiej: "Cooltura", "Polish Express", "Goniec Polski", dostępnej w polskich sklepach lub online w formie elektronicznej.
Jeśli zaś poszukujesz posady w specjalistycznej dziedzinie, warto zajrzeć do branżowych czasopism i biuletynów: np. "New Scientist" (nauka), "Health Services Journal", "British Medical Journal", "Nursing Times" (medycyna), "Times Educational Supplement" (edukacja).


whatwherejob title, keywords or company
city, state or zip

jobs by job search

Internet
Bardzo popularnym sposobem poszukiwania pracy jest internet. Swoje usługi w tym zakresie oferuje wiele portali internetowych, skierowanych do ludzi poszukujących zatrudnienia praktycznie we wszystkich branżach i na wszystkich stanowiskach.
Oferty pracy pogrupowane według sektora, zawodu i oczekiwań zarobkowych można przeglądać bezpośrednio na danej stronie lub zarejestrować się, by wybrane oferty otrzymywać drogą elektroniczną (newsletter, job alert). Szanse na znalezienie posady zwiększysz, zamieszczając w serwisie swoje CV.

Lista najpopularniejszych portali zamieszczających oferty pracy:
www.jobrapido.com
www.indeed.co.uk
www.jobsearch.co.uk
www.monster.co.uk
www.totaljobs.com
www.careerbuilder.com
www.cwjobs.co.uk
www.joodis.net
www.jobsite.co.uk
www.britishjobs.net
www.workthing.com

Osoby z nietypowymi kwalifikacjami, powinny rozważyć zamieszczenie ogłoszenia o poszukiwaniu pracy w prasie lub internecie.
Wybrane strony internetowe, oferujące zatrudnienie w poszczególnych sektorach:

Gastronomia i hotelarstwo
www.caterer.com

Rachunkowość i finanse
www.clickajob.co.uk
www.cityjobs.com
www.gaapweb.com

Administracja/praca biurowa
www.simplyofficejobs.co.uk
www.jobserve.co.uk
www.jobsword.co.uk
www.select.co.uk

Opieka/zdrowie i opieka socjalna
www.communitycare.co.uk
www.bluecare.co.uk
www.nursingnetuk.com
www.chemjobs.net

Opieka nad dziećmi
www.greatcare.co.uk
www.childcarejobs.co.uk
www.bestbear.co.uk
www.nannyjob.co.uk

Edukacja i nauka
www.jobs.ac.uk
www.tda.gov.uk
www.jobsineducation.co.uk

Inżynieria i IT
www.vertex-solutions.co.uk
www.firstpeoplesolutions.co.uk

Budownictwo
www.careersinconstruction.com

Dla studentów i absolwentów
www.e4s.co.uk
www.justjobs4students.co.uk

Agencje rekrutacyjne online
www.fish4.co.uk
www.reed.co.uk
www.hays.co.uk

Oferty pracy możesz również znaleźć w serwisach lokalnych, na polskich forach internetowych, a także w serwisach ogłoszeniowych typu Gumtree.

Witryny i szyby sklepowe
Jeśli szukasz pracy w handlu lub/i gastronomii, warto sprawdzać witryny sklepów i barów/restauracji/kawiarni w poszukiwaniu ogłoszeń. Spytaj potencjalnego pracodawcy czy możesz zostawić swoje cv, nawet w sytuacji, gdy nie poszukuje on pracowników. Jest szansa, ze sięgnie on po nie, gdy zwolni się etat.

Znajomi
'Kto pyta, nie błądzi' - chwal się tym, że poszukujesz pracy, a z pewnością długo nie pozostaniesz bezrobotny.Czytaj więcej:
EURES - Europejski Portal Mobilności Zawodowej
NIN - National Insurance Number czyli Numer Ubezpieczenia Społecznego
Jobseeker's Allowance – pomoc finansowa dla aktywnie poszukujących pracy

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!