Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Child Benefit - nie tylko świadczenie pieniężne

Child Benefit jest świadczeniem pieniężnym, o które możesz się ubiegać dla swojego dziecka. Zwyczajowo jest ono wypłacane co cztery tygodnie, jednak w pewnych przypadkach
może być wypłacane co tydzień. Każde kolejne dziecko w rodzinie otrzymuje odrębną stawkę świadczenia. O płatność tę może ubiegać się każdy,  kto się kwalifikuje, bez względu na dochód i oszczędności, jakie posiada.Kto jest uprawniony do otrzymywania Child Benefit?
Jeśli jesteś odpowiedzialny za dziecko, powinieneś otrzymywać na nie Child Benefit - nawet jeśli nie jesteś jego rodzicem.
Możesz także otrzymać Child Benefit,  jeśli twoje dziecko nie mieszka z Tobą, pod warunkiem, że:
  • płacisz na jego utrzymanie,
  •  kwota, którą płacisz jest przynajmniej równa kwocie Child Benefit, do którego jesteś uprawniony,
  • osoba, z którą mieszka twoje dziecko, nie pobiera na nie Child Benefit (tylko jedna osoba może otrzymywać Child Benefit na dane dziecko).
Płatności Child Benefit zwykle wstrzymywane są, gdy dziecko ukończy 16. rok życia, chyba że nadal pobiera naukę w szkole lub uczestniczy w kursie, który spełnia warunki kwalifikujące do otrzymywania Child Benefit.
Zasiłek ten jest zatrzymany definitywnie, gdy dziecko osiągnie wiek 20 lat, bez względu na to czy kontynuuje naukę.

Uwaga! Płatności Child Benefit zostaną również wstrzymane w momencie, gdy twoje dziecko zacznie pracować 24 lub więcej godzin tygodniowo lub gdy zacznie otrzymywać pewne benefity we własnym imieniu t.j. Income Support, Emloyment and Support Allowance lub tax credits.

Jaką kwotę Child Benefit możesz otrzymać?
Są dwie odrębne stawki, wyższa wypłacana jest dla najstarszego (lub jedynego) dziecka w rodzinie. Otrzymujesz £20,50 tygodniowo dla najstarszego dziecka i £13,55 tygodnowo dla każdego kolejnego dziecka. tj. £34,05 na dwoje dzieci tygodniowo, £47,60 na troje dzieci tygodniowo itd.

Jak wypłacany jest Child Benefit?
Child Benefit może byc wypłacany na każde konto w banku, building society lub National Savings &Investments (NS&I), które akceptuje płatności Direct Payment. Zazwyczaj wypłacany jest co cztery tygodnie, ale może być wypłacany co tydzień, jeśli jesteś samotnym rodzicem lub otrzymujesz pewne benefity t.j.  Income Support.Jak złożyć wniosek o Child Benefit?
Złożyć wniosek o Child Benefit możesz tylko wypełniając formularz wniosku o Child Benefit. Wypełniony formularz wraz z Aktem Urodzenia lub Certyfikatem Adopcji musisz wysłać do Child Benefit Office. Nie możesz aplikować za pośrednictwem internetu lub przez telefon.

Jest kilka sposobów na to, by otrzymać formularz:
- dla dzieci, które na świat przychodzą w Wielkiej Bryatnii w szpitalu przygotowywany jest 'Bounty Pack', który zawiera formularz wniosku,
- dla pozostałych - wypełnij formularz online  i wydrukuj, wypełniony formularz wraz z aktem urodzenia (w języku polskim) wyślij do Child Benefit Office,
- jeśli nie masz dostępu do internetu - zadzwoń do Child Benefit Helpline (0300 200 3100 lub +44 161 210 3086, linie są czynne w godz. 8,00 - 20.00 od poniedziałku do piątku oraz 8.00 - 16.00 w soboty) i poproś o przesłanie formularza pocztą.

Uwaga! Zanim zaczniesz wypełniać formularz, przeczytaj instrukcję, która dołączona jest do wniosku. Jeśli nadal masz problem z jego wypełnieniem, powinieneś zadzwonić do Child Benefit Helpline.Kiedy aplikować o Child Benefit?
Child Benefit może być wypłacony tylko 3 miesiące wstecz od dnia, w którym Child Benefit Office otrzyma twój wniosek. Dlatego ważne jest, abyś złożył wniosek bezzwłocznie, aby nie stracić pieniędzy.
Wniosek o Child Benefit powinieneś złożyć tak szybko jak to możliwe, gdy:
  • urodzi się twoje dziecko,
  • dziecko, za które jesteś odpowiedzialny, zaczyna mieszkać z tobą pod jednym dachem,
  • adpotujesz dziecko, które mieszka z tobą,
  • zaczynasz płacić na utrzymanie twojego dziecka, chyba, że mieszka ono z kimś, kto już otrzymuje na nie Child Benefit.
Uwaga! Jeśli twoje dziecko umrze i chcesz otrzymywać Child Benefit na jego imię, powinieneś złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od daty zgonu. HMRC wypłaca benefit do 8 tygodni od daty zgonu, aby pomóc w opłaceniu dodatkowych kosztów, które towarzyszą śmierci dziecka.

Kto może ubiegać się o Child Benefit?
Każdy, kto wychowuje dziecko, może ubiegać się o ten zasiłek. Zazwyczaj jest to matka dziecka, choć niekoniecznie, i jednocześnie główny opiekun, czyli osoba, która spędza z dzieckiem więcej czasu. Otrzymując Child Benefit, opłacane są także twoje składki National Insurance. Dlatego jeśli jedno z opiekunów dziecka nie pracuje lub nie zarabia wystarczająco dużo, aby pokryć składki ubezpieczenia społecznego, warto wypełnić wniosek właśnie na tą osobę, aby zabezpieczyć jej emeryturę.

Jakich dokumentów potrzebujesz?
Potrzebujesz jednego z poniższych dokumentów, aby złożyć wniosek:
  • akt urodzenia,
  • akt urodzenia, który otrzymujesz po procesie adopcyjnym,
  • świadectwo adopcji.
Uwaga! Dokumenty te nie muszą być tłumaczone na język angielski.

Dokumenty te muszą być oryginałami, kopie nie są uznawane. Child Benefit Office odeśle dokumenty w ciągu 4 tygodni, na podany przez ciebie adres.
Uwaga! Aby uniknąć zagubienia dokumentów przez pracowników poczty, dobrym pomysłem jest skorzystanie z serwisu Recorded Mail lub Special Delivery. Kupując tą usługę na poczcie, otrzymujesz potwierdzenie wysłania dokumentów.
Jeśli nie posiadasz wymaganych dokumentów, bez względu na to wyślij wniosek (ponieważ liczy się data otrzymania dokumentów przez Child Benefit Office). Zostaniesz poproszony o dosłanie wymaganych dokumentów.

Nie musisz wysyłać dokumentów dzieci, na które w przeszłości, ty lub ktoś inny otrzymywał już Child Benefit.

Gdzie wysłać wypełniony formularz?
Wypełniony fgormularz, wraz z kompletem dokumentów wyslij na adres:
Child Benefit Office (GB)
Washington
Newcastle upon Tyne
NE88 1ZD

W jaki sposób wniosek o Child Benefit jest rozpatrywany?
W momencie, gdy Child Benefit Office otrzymuje twój wniosek, podejmuje decyzję, czy kwalifikujesz się do otrzymywania Child Benefit.
Uwaga! Jako 'przyjeżdżający z zagranicy' możesz spodziewać się, iż otrzymasz kolejmy formularz do wypełnienia, co niestety może wydłużyć oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku.
Jeśli twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, drogą pocztową otrzymasz 'Award Notice', czyli potwierdzenie przyznania zasiłku, z informacją kiedy i jakich wypłat możesz się spodziewać.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku oraz wypłata benefitu nie powinny przekroczyć 12 tygodni.
Uwaga! Pierwsza wypłata Child Benefit może wpłynąć na twoje konto bankowe jeszcze przed otrzymaniem pisemnego potwierdzenia.'Award Notice' - nie tylko potwierdzenie
'Award Notice' jest ważnym dokumentem w świetle prawa brytyjskiego. Dlatego traktuj go poważnie i przechowuj z taką ostrożnością jak dowód osobisty. Bardzo często bowiem jest on traktowany przez urzędników właśnie jako taki. W wielu sytuacjach, tj. ubieganie się o różnego rodzaju zasiłki/ benefity lub mieszkanie socjalne 'Award Notice' jest wymaganym przez prawo dokumentem, potwierdzającym tożsamość twojego dziecka, ważniejszym nawet niż paszport, dowód osobisty czy akt urodzenia.
Twój 'Award Notice' zawiera także numer Child Benefit, skladający się z 8 cyfr i dwóch liter np. CHB12345678 AB. Zanotuj ten numer na wszelki wypadek, będziesz o niego proszony przy załatwianiu wszelkiego rodzaju formalności.
Tak więc otrzymywanie Child Benefit nie może być traktowane przez rodziców tylko jako pomoc finansowa, a złożenie wniosku powinno być jednym z pierwszych kroków, które rodzice robią zaraz po przyjeździe do UK.

Źródło: Gov.uk

Ostatnia aktualizacja: 07/10/2014

Czytaj więcej:
Child Benefit świadczeniem nieopodatkowanym? Nie dla wszystkich!
Child Benefit dla dzieci mieszkających poza granicami krajuZnalazłeś przydatną informację? Podziel się!