Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Kultura i obyczaje: w pubie

Pub czyli public house jest ważną instytucją w Wielkiej Brytanii. To miejsce, w którym Brytyjczycy odpoczywają, spotykają się z przyjaciółmi i, oczywiście, piją alkohol. Wiele pubów serwuje także jedzenie. W mniejszych miasteczkach i wioskach pub odgrywa ważną rolę w życiu społeczności i jest centralnym miejscem jej aktywności.

Terminologia barowa: landlord/landlady of a pub - osoba, która jest właścicielem/ zarządza pubem i posiada licencje (licence) na sprzedaż alkoholu 'free house' - oznacza niezależny pub, jego właścicielem nie jest browar bar person - barman beer - piwo bitter - piwo ciemne o gorzkim smaku lager - piwo jasne leżakowane stout - mocne piwo cider - napój alkoholowy wyprodukowany z jabłek spirits - napoje z wysoką zawartością alkoholu tj. whisky, wódka (vodka), brandy pint/half pint - miary, w których sprzedawane jest piwo i cider w pubie; 1pint=0,57l single/double - miary, w który sprzedawany jest alkohol wysokoprocentowy (tj.whisky, brandy) w pubie; single=25ml, double=50ml soft drink - napój bezalkoholowy gents - toaleta dla panów ladies - toaleta dla pań pub grub - typowo barowe jedzenie tj. sheperd's pie, ploughman's lunch bar snacks - chipsy (crisps), orzechy (peanuts) itp., zwane również jako 'nibbles' oraz kanapki (sandwiches) gastropub - puby, które serwują dobre wysokiej jakości jedzenie (tj. restauracje) Zasady obowiązujące w pubie:
  • spożywać alkohol w pubie mogą tylko osoby powyżej 18 roku życia (wyjątek: jeśli spożywasz posiłek, możesz zamówić piwo, wino lub cider (alkoholowy napój jabłkowy) już w wieku 16 lat); niektóre puby, szczególnie w dużych miastach obsługują wyłącznie osoby, które ukończyły 21 lat
  • w pubie mogą przebywać również dzieci poniżej 16 roku życia, jednak tylko w towarzystwie osoby dorosłej (czyli powyżej 18 roku życia). Niektóre puby posiadają nawet specjalne pomieszczenia przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Jednak większość pubów odmówi wstępu dzieciom w porze wieczornej.
  • jedzenie zamawiasz przy barze
  • za zamówione jedzenie i alkohol płacisz zazwyczaj w trakcie składania zamówienia
  • w pubie nie obowiązuje kolejka (tj. w sklepie, na przystanku autobusowym), aby zamówić alkohol stajesz przy barze razem z innymi klientami i czekasz aż zostaniesz obsłużony
  • aby zwrócić uwagę barmana, staraj się raczej 'uchwycić jego spojrzenie' niż gwizdać, pstrykać palcami, wołać czy machać ręką - takie zachowanie uważane jest za grubiańskie
  • palenie w pubie jest zabronione. Jednak można się spotkać z barami, które są przyjaźnie nastawione do palaczy lub posiadają specjalnie wydzielone dla nich miejsca.
  • koniec przyjmowania zamówień zazwyczaj jest ogłaszany przez barmana okrzykiem 'Last orders!', a gdy usłyszysz 'Time please!' lub/i dźwięk dzwonka, oznacza to, że masz 20 minut na dokończenie posiłku/napoju 9przed zamknięciem baru)
  • puby zazwyczaj zamykane są o 23.00, jednak niektóre z nich mogą być otwarte dłużej
Kultura i obyczaje: 'buying a round' - jeśli 'kupujesz kolejkę' oznacza to, że kupujesz alkohol dla siebie i przyjaciół, którzy ci towarzyszą. Kupowanie alkoholu wyłącznie dla siebie, jeśli przyszedłeś do baru z grupą przyjaciół, uważane jest za nietaktowne. 'starting a kitty' - jesli jesteś w pubie z dużą grupą przyjaciół i jeden z nich proponuje 'starting a kitty', oznacza to, że jedna osoba w grupie ma zebrać wśród przyjaciół pieniądze, które przeznaczone zostaną na kupowanie kolejek (rounds) 'start a tab' - jeśli prosisz barmana o 'starting a tab', oznacza to, że chcesz zapłacić za rachunek przed opuszczeniem baru, zamiast płacić za każdym razem przy składaniu zamówienia. Barman może się zgodzić na 'start a tab', jeśli jako gwarancję zostawisz mu kartę kredytową lub debetową. tips- czyli napiwki. W pubie nie ma zwyczaju dawania napiwków. Jednak wypada zaoferować barmanowi kupienie alkoholu (buy a drink). Zazwyczaj jednak barman zatrzyma kwotę odpowiadającą wartości alkoholu lub kupi go później. 'you are barred' - jeśli usłyszysz takie określenie od barmana, oznacza to, że musisz opuścić bar i nie możesz już do niego wrócić, ponieważ powiedziałeś lub zrobiłeś coś niewłaściwego. w niektórych przypadkach, jeśli jeteś 'wykluczony' z jednego pubu, możesz być także 'wykluczony' w pozostałych pubach w okolicy. 'service is at the discretion of the management' - informacja ta oznacza, iż personel baru ma prawo odmówić obsługi klienta bez podawania powodu 'binge drinking' - 'picie bez umiaru', określenie używane najczęściej w stosunku do do osób młodych, które piją alkohol w dużych ilościach i szybko Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat życia w UK lub chcesz sprawdzić swoją wiedzę na ten temat koniecznie zajrzyj do 'Check your English Vocabulary for Living in the UK'  Rawdona Wyatta Źródło: 'Check your English Vocabulary for Living in the UK'  Rawdona Wyatta Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!