Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Early May Bank Holiday/ May Day

Pierwszy poniedziałek maja w Wielkiej Brytanii jest dniem ustawowo wolnym od pracy (bank holiday). W Anglii, Walii i Irlandii Północnej dzień ten powszechnie znany jest jako May Day. W Szkocji zaś obowiązuje nazwa Early May Bank Holiday.
Święto to, najprawdopodobniej, wywodzi się od obchodów rzymskiego festiwalu z okazji początku sezonu letniego (na półkuli północnej). Obecnie jest to dzień, w którym propaguje się i celebruje prawa pracownicze (workers' rights).
W wielu miejscach w pierwszy poniedziałek maja świętowany jest początek sezonu letniego. Szczególnie rozpowszechnionym obyczajem jest taniec wokół słupa (maypole dancing). Dzieci, szczególnie dziewczynki, tańczą wokół wysokiego słupa (pole), na którym zawieszone są wstążki. Celem tego tańca jest stworzenie na słupie dekoracyjnego wzoru ze wstążek.

Innym tradycyjnym tańcem majowym jest Morris dancing, wiąże się również z początkiem maja. Taniec ten jest prawie zawsze wykonywany wyłącznie przez mężczyzn. Ubrani w białe stroje przepasane szarfami i  obwieszone dzwoneczkami, tańczą oni trzymając w dłoniach długie kije. Tańcowi towarzyszy głośna akordeonowa muzyka.
Pozostałe zwyczaje, z którymi można się spotkać w trakcie obchodów May Day:
  • plecenie girland z kwiatów
  • dekorowanie domów kwiatami i liśćmi
  • koronacja królowej Maja (May Queen) jako odzwierciedlenia rzymskiej bogini Flory.
Na niektórych obszarach dziewczyny wychodzą z domu bardzo wcześnie, aby umyć twarze w porannej rosie. Ma to im zapewnić urodę w nadchodzącym roku. W Rochester co roku odbywa się festiwal kominiarzy. Tradycyjnie 1 maja był jedynym dniem w roku, kiedy nie musieli oni pracować. A mieszkańcy Derbyshire ozdabiają studnie kwiatami. 1 maja lub pierwszy poniedziałek maja jest również dniem pochodów, zwłaszcza w Londynie, dla uczczenia i domagania się praw pracowniczych. Bardzo często marsze te organizowane są przez związki zawodowe (trade unions).   Źródło: Wikipedia Czytaj więcej: Public holiday a bank holiday Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!