Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Diamentowy Jubileusz Królowej - obchody i uroczystości

W związku z obchodami Diamentowego Jubileuszu Królowej (Queen's Diamond Jubilee) w czerwcu wielu Brytyjczyków będzie cieszyło się wydłużonym weekendem (2-5 czerwca 2012). W dniach tych w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji 60-lecia panowania królowej.Królowa wstąpiła na tron ​​w dniu 6 lutego 1952, a jej koronacja odbyła się w dniu 2 czerwca 1953.

Uroczystości i wydarzenia w dniach 2-5 czerwca

2 czerwca (sobota)

The Epsom Derby


Królowa weźmie udział w Epsom Derby.
3 czerwca (niedziela)

Big Jubilee Lunch
 Już po raz czwarty zostanie zorganizowany coroczny Big Lunch. W tym roku przypada on w dniach obchodów Jubileuszu Królowej. Celem tego wydarzenia jest zebranie jak największej liczby osób, w całej Wielkiej Brytanii, na lunch ze swoimi sąsiadami w prostym akcie wspólnoty, przyjaźni i zabawy.

  

Thames Diamond Jubilee Pageant

Królowa poprowadzi jedną z największych flotylli na Tamizie (Thames). Na rzece zgromadzi się nawet do tysiąca łodzi.


Diamond Jubilee festival in London's Battersea Park


Festiwal będzie celebrował projektowanie, muzykę, sztukę, film, modę i kuchnię z ostatnich 60 lat. Obywatele będą mogli oglądać widowisko na kilku dużych ekranach.4 czerwca (poniedziałek) 

Concert at Buckingham Palace

 W organizowanym przez BBC koncercie wezmą udział królowa, książę Edynburga oraz inni członkowie rodziny królewskiej.
Koncert będzie transmitowany na żywo w BBC One, Radio 2, a także na dużych ekranach w Hyde Park, St James Park i The Mall.Jubilee Beacons

Tysiące pochodni zostaną zapalone na całym świecie dla uczczenia 60-lecia panowania królowej.

5 czerwca (wtorek)
 
Service of thanksgiving and carriage procession

Królowa wraz z pozostałymi członkami rodziny królewskiej będą uczestniczyć w narodowej mszy dziękczynnej (service of thanksgiving) w Katedrze Świętego Pawła (St.Paul’s Cathedral). Chór dziecięcy ‘Diamond Choir’, w którego skład wchodzą dzieci z całej Wielkiej Brytanii zaśpiewa specjalnie skomponowany utwór.

Później w ciągu dnia, rodzina królewska będzie podróżować powozem z  Westminster Hall do Pałacu Buckingham wzdłuż trasy procesji. Wkrótce po ich przybyciu, rodzina królewska pojawi się na balkonie i odbędzie się przelot samolotów RAF'u.

Zdarzeni transmitowane będzie na dużych ekranach w Hyde Park, St James Park i Trafalgar Square.


Wydarzenia w Londynie: transport publiczny i zamknięcia dróg
Londyn będzie gospodarzem szeregu imprez krajowych w ramach obchodów. Transport na tereneie miasta może być utrudniony. Zapoznaj się z informacją na temat transportu publicznego i zamkniętych dróg w dniach 2-5 czerwca 2012.Bank holiday
Spring Bank Holiday (late May bank holiday) został przesunięty na poniedziałek 4 czerwca 2012, zaś wtorek 5 czerwca ogłoszony został dniem wolnym od pracy z okazji jubileuszu. Szczęściarze będą mieli 5 dni wolnego.

Zamknięcia szkół
Szkoły w Anglii i Walii mogą być zamknięte w dniu 5 czerwca 2012 z okazji obchodów jubileuszowych. Jeśli szkoła będzie zamknięta w tym dniu z powodu przerwy semestralnej lub innej przyczyny, dodatkowy dzień wolny od nauki może zostać wyznaczony w innym terminie.
Decyzja o tym czy 5 czerwca 2012 będzie dniem wolnym od nauki w Szkocji i Irlandii Północnej zależeć będzie od władz poszczególnych szkół.

Więcej na temat obchodów Diamentowego Jubileuszu Królowej możesz przeczytać na stronie www.thediamondjubilee.org/Źródło: Direct.gov.uk, Nidirect.gov.uk, Scotland.gov.uk

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!