Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Maundy Thursday

Dzisiaj, 28 marca, w Wielkiej Brytanii obchodzony jest Maundy Thursday (Wielki Czwartek), zwany także Holy Thursday. Jest on początkiem trzydniowych obchodów Wielkanocy, najważniejszego czasu w roku dla chrześcijan.
W okresie tym - "Triduum" - celebrowane są i wspominane ostatnie chwile Jezusa Chrystusa (Ostatnia Wieczerza, Ukrzyżowanie, Śmierć i Zmartwychwstanie). Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa Chrystusa z Apostołami. 

Pochodzenie nazwy Maundy Thursday
Nazwa 'maundy' pochodzi od łacińskiego 'mandatum', co oznacza przykazanie. Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy (Last Supper), polecił:

     "A teraz daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali. Jak ja was umiłowałem, więc muszą się wzajemnie miłowali ". Jana 13:34


Tradycje Wielkiego Czwartku w Wielkiej Brytanii
Każdego roku królowa bierze udział w ceremonii Royal Maundy, w trakcie której zasłużeni mężczyźni i kobiety (po jednym na każdy rok życia monarchini) otrzymują czerwone i białe portfeliki ze specjalnie na tę okazję wybijanymi monetami (Maundy Money) w nagrodę za służbę społeczeństwu.
Wielu chrześcijan upamiętnienia Ostatnią Wieczerzę uczestnicząc w specjalnej Eucharystii. W niektórych kościołach, wierni mogą myć sobie nawzajem nogi. Po nabożeństwie ołtarz zostaje obnażony. Niektórzy chrześcijanie podejmują Nocne Czuwanie (night vigil) w kościele, wspominając w ten sposób czas spędzony przez Chrystusa w Ogrodzie Getsemani.Źródło: Wikipedia

Czytaj również:
Easter czyli Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!