Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Easter czyli Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Na czas Wielkanocy w Wielkiej Brytanii przypadają dwa dni świąteczne (bank holiday): Wielki Piątek (Good Friday) i Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday). Oznacza to, że wiele osób może się cieszyć, spędzonym w gronie rodzinnym, długim weekendem.
W tym roku Wielkanoc (Easter) przypadnie w niedzielę, 31 marca.
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii to czas świętowania, festiwali i ofiarowywania czekoladowych jajek wielkanocnych. Ale nie tylko...Wielkanoc to przede wszystkim najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto, uczczenie śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dla Chrześcijan  Niedziela Wielkanocna (Easter Sunday/Easter Day) jest symbolem początku nowego życia i jednocześnie najważniejszym dniem w roku.

Historia Wielkanocy
Obchody Wielkanocy symbolizują ostatnie dni życia Jezusa w Jerozolimie: Wielki Czwartek (Maundy Thursday) czyli dzień Ostatniej Wieczerzy, Wielki Piątek (Good Friday) - dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa oraz Niedziela Wielkanocna (Easter Day), dzień Zmartwychwstania.

Pochodzenie nazwy Easter
Brytyjskie święto Wielkanocy (Easter) swoją nazwę zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny Eostre, symbolu narodzin, szczęścia i płodności. Święto na cześć bogini Eostre w krajach celtyckich wiązało się z obrządkiem pożegnania zimy i przywitania wiosny. Od wieków zwierzęciem reprezentującym boginię jest zając, kojarzony z wiosną, płodnością i urodzajem.

Kalendarz Wielkanocny
Święta Wielkanocne są świętami ruchomymi, zwyczajowo obchodzonymi w kwietniu. Jednak Wielkanoc może zarówno wypaść 22 marca, jak i 25 kwietnia. Wyznaczanie bowiem daty Niedzieli Wielkanocnej oparte jest na kalendarzu księżycowym. Tak więc Wielkanoc wypada zawsze w pierwszą niedzielę , poprzedzoną pełnią księżyca, po 21 marca. Jeśli pełnia księżyca wypadnie w niedzielę, Wielkanoc obchodzona jest w tygodniu kolejnym.

Tradycje wielkanocne
Pace eggs/paste eggs to jajka ugotowane na twardo we wzorzystej skorupce. Nazwa pochodzi od Pesach (Pascha).
Egg rolling czyli toczenie jaj. Grę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki albo które rozbije się jako ostatnie.
Egg Jarping/Egg Tapping czyli tłuczenie skorupek. Gracze stukają jajkami jajka swoich przeciwników tak, aby pękła skorupka. Wygrywa osoba, której jajko ocalało.
Egg hunt czyli polowanie na jajka. Rankiem w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej łakoci.

Potrawy wielkanocne
Boiled eggs -gotowane jajka, tradycyjnie podawane na śniadanie
Roast lamb - pieczona jagnięcina, serwowana z sosem miętowym i warzywami w Niedzielę Wielkanocną
Easter pudding - ciasto budyniowe obsypane rodzynkami i ciastkami
Simnel cake - ciasto owocowe przykryte warstwą marcepanu i udekorowanego 11 marcepanowymi kulkami (pieczone w dniu Mothering Sunday)
Easter biscuits - ciastka z przyprawami, rodzynkami, czasami startą skórką cytrynową, jedzone w Niedzielę Wielkanocną

Happy Easter!Źródło: Wikipedia
  
Czytaj również:
Public holiday a bank holiday
Maundy Thursday

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!