Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Tax Credits: zmiany od 6 kwietnia 2012 roku

Zbliża się początek nowego roku podatkowego w Wielkiej Brytanii, a wraz z nim reforma w budżetowaniu i sposobie przyznawania dopłat rządowych Tax Credits. Jakich zmian możemy się spodziewać od 6 kwietnia 2012 roku?
Zmiany w przyznawaniu Tax Credits wpłyną głównie na sytuację finansową pracujących rodziców. Obejmą one m.in. dolną granicę dochodów dla Child Tax Credit. Nowe zasady przyznawania Working Tax Credit zaczną obowiązywać pary z co najmniej jednym dzieckiem. Zmianie ulegnie również okres, za który możemy ubiegać się wypłaty Tax Credits wstecz.

Obniżona zostaje granica dochodu dla Child Tax Credit

Płatności Child Tax Credit zależą od twoich warunków i wysokości dochodu. W chwili obecnej, Child Tax Credit możesz otrzymać, jeśli twój dochód nie przekracza Ł41,300. Od 6 kwietnia 2012, ta granica ulegnie obniżeniu dla większości osób.
Według nowych zasad granica dochodu będzie zależała od twojej sytuacji. W najgorszym przypadku, możesz nie otrzymać Child Tax Credit, jeśli:
 • masz jedno dziecko i twój roczny dochód przekracza Ł26,000,
 • masz dwoje dzieci i twój roczny dochód przekracza Ł32,000.
Należy jednak pamiętać, że jest to najczarniejszy scenariusz i twoja granica dochodu może być wyższa, ponieważ uwzględniona będzie także twoja osobista sytuacja. Pod uwagę będą brane takie okoliczności jak: czy płacisz za opiekę nad dzieckiem, czy jesteś niepełnosprawny albo czy masz więcej dzieci itp.

Pary posiadające dzieci - nowe zasady dotyczące przepracowanych godzin dla Working Tax Credit

W tej chwili, jeśli jesteś odpowiedzialny za przynajmniej jedno dziecko i pracujesz przynajmniej 16 godzin tygodniowo, możesz otrzymać Working Tax Credit.
Od 6 kwietnia 2012, zasady dla par posiadających przynajmniej jedno dziecko zmieniają się. W większości przypadków, aby kwalifikować się do otrzymania Working Tax Credit, para musi przepracować wspólnie przynajmniej 24 godziny tygodniowo.
Oznacza to, że:
 • jeśli oboje pracujecie, suma przepracowanych przez was godzin w tygodniu musi wynosić przynajmniej 24 godziny, przy czym jedno z was musi pracować przynajmniej 16 godzin,
 • jeśli tylko jedno z was pracuje, ta osoba musi pracować przynajmniej 24 godziny tygodniowo.
Są jednak wyjątki:
 • jeśli jedno z was jest w wieku 60 lat lub więcej - nadal kwalifikujecie się do otrzymania Working Tax Credit, pod warunkiem, że osoba, która jest wieku 60 lat lub więcej pracuje przynajmniej 16 godzin tygodniowo,
 • jeśli jedno z was otrzymuje dodatkowy element Working Tax Credit ze względu na niepełnosprawność (disability element)- nadal kwalifikujecie się do otrzymania Working Tax Credit, jeśli osoba niepełnosprawna pracuje przynajmniej 16 godzin tygodniowo,
 • jeśli jedno z was choruje (i otrzymuje benefity przyznane z tego tytułu), przebywa w szpitalu lub w więzieniu - nadal kwalifikujecie się do otrzymania Working Tax Credit, jeśli drugie z was pracuje przynajmniej 16 godzin tygodniowo.

Zmiany w wypłacaniu Tax Credits wstecz

Składanie nowego wniosku
W chwili obecnej, Biuro Tax Credit, może wypłacić tax credit'y nawet do trzech miesięcy wstecz od daty złożenia wniosku.
Od 6 kwietnia 2012, okres ten zostaje skrócony do jednego miesiąca. Jeśli Biuro Tax Credit otrzyma twój wniosek 6 kwietnia 2012 lub później, wypłaci należność tylko do miesiąca wstecz. Ta zmiana oznacza, że możesz stracić pieniądze, jeśli spóźnisz się ze złożeniem wniosku.

Zgłaszanie zmian okoliczności
W chwili obecnej, jeśli zmiany okoliczności oznaczają wzrost płatności, otrzymujesz wypłatę należności do trzech miesięcy wstecz.
Od 6 kwietnia 2012, okres ten zostaje skrócony do jednego miesiąca. Jeśli zgłosisz zmianę, która spowoduje wzrost twoich płatności, wypłatę należności otrzymasz tylko do jednego miesiąca wstecz.
Dlatego, aby mieć pewność, że otrzymasz całą należną sumę, wszelkie zmiany, które mogą wpłynąć na wysokość twoich tax creditów, powinieneś zgłaszać w ciągu miesiąca.

Zmiany dotyczące osób w wieku 50 lat lub więcej

Jeśli otrzymujesz dodatkową dopłatę do Working Tax Credit zwaną '50-plus element', od 6 kwietnia 2012 zostanie ona wstrzymana. Oznacza to, że wysokość twojego Working Tax Credit ulegnie zmniejszeniu.
W chwili obecnej, osoby w wieku 50 lat i więcej muszą przepracować przynajmniej 16 godzin tygodniowo, aby kwalifikować się do otrzymania Working Tax Credit.
Od 6 kwietnia 2012 zmieni się także wymóg ilości przepracowanych w tygodniu godzin. I tak, aby otrzymać Working Tax Credit musisz spełnić następujące warunki:
 • Jeśli nie odpowiadasz za przynajmniej jedno dziecko - ty albo twój partner (jeśli go posiadasz), musisz pracować przynajmniej:
 1. 30 godzin tygodniowo
 2. 16 godzin tygodniowo - jeśli jesteś w wieku 60 lat lub powyżej, lub jesteś uprawniony do otrzymywania Working Tax Credit zawierającego element niepełnosprawności
 • Jeśli odpowiadasz za przynajmniej jedno dziecko, musisz spełnić jeden z warunków:
 1. jesteś singlem i pracujesz przynajmniej 16 godzin tygodniowo,
 2. masz partnera i spełniasz warunki dotyczące przepracowanych godzin dla par posiadających dzieci (patrz powyżej).

Zmiany w wysokości wypłacanych stawek tax credit'ów (Tax Credits rates)

Aby zapoznać się z nowymi stawkami, obowiązującymi od 6 kwietnia 2012, skorzystaj z linku: HMRC

UWAGA! Aby dowiedzieć się czy kwalifikujesz się do otrzymywania Tax Credits i jakich płatności możesz się spodziewać skorzystaj z Benefits Adviser, wypełniając krótki formularz lub zadzwoń na numer 0845 300 3900 do Tax Credit Office, by złożyć wniosek telefonicznie (w trakcie rozmowy uzyskasz informację o szacowanej wysokości Tax Credits).Źródło: Direct.gov.uk

Czytaj więcej:
Tax Credits: progi dochodowe i wysokości dopłat w nowym roku podatkowym 2012/2013
Tax Credits czyli rządowe dopłaty dla osób o niskich dochodach

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!