Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Public holiday a bank holiday


Public holiday to święto publiczne, ustanowione prawnie, zazwyczaj jest dniem wolnym od pracy. Zgodnie z tradycją, w dniu tym praktykowane są pewne zwyczaje. Bank holiday zaś,
jest dniem ustawowo wolnym od pracy, kiedy to banki i wiele innych firm są zamykane na cały dzień. 

Prawo do dnia wolnego od pracy (time off work) podczas bank holiday nie przysługuje automatycznie, jednak większość społeczeństwa Wielkiej Brytanii otrzymuje dzień wolny  lub wyższą stawkę godzinową za pracę w ten dzień (w zależności od umowy o pracę).
W różnych częściach Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej, Walii) obowiązują inne dni wolne.
W kalendarzu angielskim i walijskim znaleźć można sześć stałych dni wolnych od pracy (bank holidays), w Szkocji- 7, w Irlandii Płn - 6.
UWAGA! Na terenie Szkocji firmy i szkoły nie zawsze są zamykane na czas bank holidays, jedynie banki postępują zgodnie z zasadą bank holiday.

Kalendarz świąt i dni wolnych w od pracySzczególne święta (special bank holidays)
W przepisach istnieje zapis pozwalający na zmianę dat świąt lub wprowadzenie nowych dla uczczenia szczególnych okazji, tj. w roku 2012 w dniu 5 czerwca w związku z obchodami Diamentowego Jubileuszu Królowej (Queen’s Diamond Jubilee) wprowadzono dodatkowy ustawowo wolny dzień od pracy. Z tego względu data święta Spring Bank Holiday (zwyczajowo obchodzonego w ostatni poniedziałek maja) została przesunięta na 4 czerwca. Przedłużono w ten sposób czerwcowy weekend (2-5 czerwca).

Dni zastępcze (substitute days)
Gdy data święta wypada w dzień wolny od pracy, wyznaczany jest dzień zastępczy, zwyczajowo w kolejny poniedziałek.

Pamiętaj! Pracodawca nie musi dać Ci płatnego urlopu w dniu ustawowo wolnym od pracy. Może on zdecydować, aby dni te były wliczone do ustawowego urlopu wypoczynkowego.

Źródło: Wikipedia, Direct.gov.uk, Nidirect,gov.uk

Ostatnia aktualizacja: 28/01/2015Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!