Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Mother's Day czy Mothering Sunday?

W Wielkiej Brytanii i Irlandii obchodzone jest dzisiaj (15 marca) święto Mothering Sunday (lub Mid-Lent Sunday), powszechnie znane jako Mother's Day.


New season, new catalogue


Co roku obchody tego święta przypadają w innym dniu, tj. w czwartą niedzielę postu. Bowiem w tym właśnie dniu pierwsi chrześcijanie w Wielkiej Brytanii oddawali cześć Najświętszej Maryi Pannie i wszystkim matkom. Z czasem, święto to straciło kościelny charakter stając się świętem rodzinnym i przyjmując znaną na całym świecie nazwę Mother's Day.
Mothering Sunday to czas, kiedy dzieci okazują szacunek swoim matkom ofiarowując prezent oraz kartkę z życzeniami. Wiele kościołów daje dzieciom na zgromadzeniu mały bukiet wiosennych kwiatów. Podarunek ten ma być wyrazem podziękowania za troskę i miłość, którymi matki obdarzają swoje dzieci przez cały rok.
Jedną z tradycji tego dnia jest pieczenie simnel cake, ciasta owocowego przykrytego warstwą marcepanu i udekorowanego 11 marcepanowymi kulkami, które reprezentują apostołów (poza Judaszem, który zdradził Jezusa). Jednak zgodnie z zasadami Wielkiego Postu ciasto to nie było spożywane w dniu Mothering Sunday, lecz zachowywane do Wielkanocy.Źródło: Wikipedia

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!