Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Wynagrodzenie za pracę czyli ile można zarobić w Wielkiej Brytanii

Wysokość wynagrodzenia za pracę w Wielkiej Brytanii jest najprawdopodobniej główną przyczyną emigracji Polaków do tego kraju. Ci, którzy odważą się na migrację z kraju w celach zarobkowych,
bardzo często zostają tutaj na dłużej. Nic w tym dziwnego skoro już otrzymywanie krajowej płacy minimalnej pozwala na godne życie.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia
Minimalne Wynagrodzenie Ustawowe (National Minimum Wage (NMW)) to minimalna stawka za godzinę, do której uprawniona jest większość pracowników w Wielkiej Brytanii. Jej wysokość zależy od wieku i tego, czy nadal się kształcisz.

Obowiązujące obecnie stawki (tj. od 1 października 2014 roku):

  • £6.50 - podstawowa stawka dla pracowników w wieku 21 lat i powyżej
  • £5.13 - stawka dla pracowników w wieku 18-20 lat
  • £3.79 - stawka dla pracowników w wieku 16-17 lat
  • £2.73 - stawka dla stażystów w wieku poniżej 19 lat, 19 lat lub powyżej 19 lat w pierwszym roku stażu

Masz prawo do płacy minimalnej, nawet jeśli podpiszesz oświadczenie, że zgadzasz się na niższą stawkę. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy zrobisz to z własnej woli, czy przekonuje lub zmusza Cię do tego pracodawca. Umowa nie będzie miała skutków prawnych i musisz mieć wypłacaną odpowiednią stawkę.
Do otrzymywania płacy minimalnej uprawnione są osoby, które ukończyły 16. rok życia.


Praca na akord
Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie za ilość przedmiotów, które produkujesz lub zadania, które wykonujesz, za godzinę pracy musisz otrzymać co najmniej stawkę minimalną albo co nazywa się 'fair" akord za każdy wyprodukowany element lub wykonane zadanie. Więcej o pracy na akord .

Wynagrodzenie prowizyjne
Jeśli wynagrodzenie w całości lub części zależy od wyników twojej pracy, np. wielkości sprzedaży lub zakończonych transakcji, jesteś uprawniony do otrzymywania płacy minimalnej.

Pracownicy rolni
Pracowników rolnych obejmują odrębne przepisy z zakresu prawa pracy. Pracujący w rolnictwie uprawnieni są do Rolniczej Płacy Minimalnej (Agricultural Minimum Wage). Żaden pracownik rolny nie może zarabiać mniej niż NMW. Niektórzy pracownicy muszą otrzymywać wyższą pensję niż NMW, ponieważ istnieje wyższa AMW. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Ile mogę zarobić?
Informacje na temat stawek godzinowych dotyczących poszczególnych stanowisk możesz znaleźć w ogłoszeniach o pracę. Pracodawca publikując ofertę pracy zazwyczaj podaje wysokość wynagrodzenia.

Pamiętaj, że stawka, którą proponuje tobie pracodawca jest kwotą brutto, od której zostanie potrącony podatek i ubezpieczenie społeczne. Aby dowiedzieć się ile pieniędzy ostatecznie trafi do twojej kieszeni skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń.


Źródło: www.gov.uk

Ostatnia aktualizacja: 01/10/2014

Czytaj więcej:
Koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii czyli ile kosztuje życie na Wyspie
Jak szukać pracy w Wielkiej BrytaniiZnalazłeś przydatną informację? Podziel się!