Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Rozliczenie podatkowe online krok po kroku

Jeśli jesteś samozatrudniony i nie rozliczyłeś się pisemnie do 31 października 2013 roku, możesz to jeszcze zrobić online. Masz na to czas do
końca stycznia 2014 roku.

Samozatrudnieni, którzy zarejestrowali działalność po 5 kwietnia 2013 roku mają czas na rozliczenie się z podatku do 31 stycznia 2015 roku.

Jak złożyć zeznanie podatkowe online?
Dla przypomnienia: rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego.

1. Upewnij się, że masz pod ręką potrzebne informacje: Unique Taxpayer Reference (UTR) (10 cyfr, znajdziesz go na liście z HMRC) i National Insurance Number lub postcode

2. Zarejestruj się na stronie HMRC
-zaznacz Self Assessment (SA)
-potwierdź, że zapoznałeś się z warunkami korzystania z serwisu,
-wypełnij wymagane pola,
-stwórz hasło,
-zanotuj User ID (będziesz go potrzebować, aby zalogować się do serwisu),
-wypełnij pola, dotyczące szczegółów twojej działalności,
-w ciągu 7 dni otrzymasz pocztą kod aktywacyjny PIN, który wykorzystasz logując się pierwszy raz do swojego konta.

3. Zanim przystąpisz do wypełniania zeznania podatkowego, skompletuj dokumenty: faktury, rachunki potwierdzające wydatki, wyciągi bankowe, wszelka korespondencję z brtyjskimi urzędami tj. z HRMC. Podlicz swój przychód i poniesione koszty (tj. telefon, internet, reklama, transport, narzędzia pracy, czyli wszystko, co niezbędne do prowadzenia działalności).

4.Otrzymałeś PIN? Możesz zalogować się do konta.
-po zalogowaniu pojawi się formularz, który należy uważnie wypełnić (w razie wątpliwości kliknij na '?', aby uzyskać podpowiedź)
-po wypełnieniu pól związanych z przychodem i kosztami, system wyliczy kwotę podatku do zapłaty. Jeśli jest to suma mniejsza niż £8,105 (Personal Allowance - kwota wolna od podatku na rok 2012-2013), wówczas nie jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku.

Wysokości kwot wolnych od podatku w kolejnych latach znajdziesz na stronie HMRC.

5. Po zatwierdzeniu rozliczenia, w ciągu kilku dni/tygodni drogą pocztową otrzymasz list z HMRC z potwierdzeniem przyjęcia twojego zeznania podatkowego.Rozliczenie podatkowe naprawdę nie jest skomplikowane, dlatego warto spróbować. Jeśli popełnisz błąd w deklaracji, masz czas do 12 miesięcy, aby go poprawić. Czytaj więcej na stronach HMRC.

Jeśli masz jakiekolwiek trudności z wypełnieniem formularza, nie możesz znaleźć potrzebnych informacji lub zwyczajnie 'coś poszło nie tak' zadzwoń na HMRC self assessment helpline - 0845 900 0444 (czynna w godzinach od 8 do 20 codziennie, poza Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem).

Źródło: HMRC.gov.uk

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!