Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii czyli ile kosztuje życie na Wyspie

Wśród Polaków, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, panuje przekonanie, że 'życie w UK jest drogie'. To prawda, że z bólem głowy wydaje się tutaj ciężko zarobione złotówki. Jednak gdy zaczniesz zarabiać funty, z czasem przestaniesz zwracać uwagę na ceny. Bo jeśli weźmiesz pod uwagę wynagrodzenie za pracę, to życie w UK jest zdecydowanie mniej kosztowne niż w Polsce.
Koszty utrzymania tj. wyżywienie, mieszkanie czy transport mogą się różnić w zależności od regionu, w którym zdecydujesz się zamieszkać. Dlatego informacje zawarte w tym poście należy traktować orientacyjnie.

Koszty mieszkania
Najtańszą opcją mieszkalną jest wynajęcie pokoju, koszt wynajmu za miesiąc wynosi ok. 300 funtów. Wynajęcie mieszkania tzw. 1 bedroom, czyli dwupokojowego (sypialnia, pokój dzienny) to koszt od 500 funtów wzwyż. Trzeba przy tym pamiętać, iż w momencie podpisywania umowy z Wynajmującym bardzo często wymagany jest depozyt (zazwyczaj równy opłacie za miesiąc wynajmu). Jest to jednorazowa opłata, która podlega zwrotowi po rozwiązaniu umowy. Depozyt pobierany jest jako forma zabezpieczenia i pokrycia pieniężnego przed ewentualnymi startami tytułem zniszczenia mienia. Jeśli zdecydujesz się na wynajem przez Agencję Nieruchomości, zostaniesz dodatkowo obciążony opłatą za pośrednictwo i sporządzenie umowy (ok. 200 funtów).
Wynajmując mieszkanie musisz także wziąć pod uwagę następujące koszty: Council Tax (ok. Ł1000 za rok), TV Licence (Ł145,50 za rok), opłaty za gaz, prąd i wodę (ok. Ł1000 za rok- dane dla 3-osobowej rodziny). W przypadku wynajmu pokoju opłaty te wliczone są w czynsz lub dzielone na współlokatorów (koniecznie dowiedz się przed podpisaniem umowy za co płacisz). Pamiętaj też aby uwzględnić koszty utrzymania telefonu komórkowego.

Koszty wyżywienia
Najniższe ceny żywności znajdziesz w hipermarketach tj. Asda czy Tesco a także w sieciach supermarketów Lidl, Aldi czy Iceland.

Orientacyjne ceny wybranych produktów (Asda/Lidl):
chleb ok Ł1
masło (250g) od Ł1.20
jajka (10szt) Ł1
mleko (2l) Ł1
ser (100g) Ł0.75
mąka (1kg) Ł0.80
cukier (1kg) Ł1
kurczak (w całości, 1kg) Ł2.50
ziemniaki (1kg) Ł0.50
jabłka (1kg) Ł1
banany (1kg) Ł0.70
herbata (80saszetek) Ł2
kawa mielona (250g) Ł3
cola (puszka) Ł0.30
piwo (puszka) Ł1

Ceny żywności nie są wysokie w stosunku do zarobków, a to dlatego, że zdecydowana większość nie jest obciążona VATem. Tylko za towary luksusowe płacisz 22% podatku.

Pozostałe koszty
Ceny odzieży porównywalne są z polskimi. Jednak kilka razy do roku, w okresach wyprzedażowych można zaopatrzyć się w odzież nawet z 70-procentowym rabatem. Bardzo popularne są tutaj outlety, w których przez cały rok trwa wyprzedaż markowej odzieży np. TK Maxx oraz sieci sklepów z tanią odzieżą np. Primark. Poza tym odzież w atrakcyjnych cenach można nabyć także w hipermarketach tj. Asda czy Tesco.
Wyjątkiem są ubranka dziecięce. Ich ceny są zdecydowanie niższe niż tych dostępnych w Polsce, a to dlatego, że stawka podatkowa za sprzedaż ubrań dla dzieci wynosi 0%.

Papierosy są tu drogie, ok. 6 funtów za paczkę. Zaś cena paliwa (1.30 - 1.40 funtów za litr) porównywalna z polską.
Piwo w barze kupisz za 3funty.

Koszty transportu
Koszty transportu komunikacją miejską są wysokie (całodzienny bilet obowiązujący w strefie miejskiej to koszt ok. 4 funtów). Dlatego warto rozważyć opcję kupna samochodu (ceny zdecydowanie niższe niż w Polsce) lub roweru - bardzo popularnego tutaj środka transportu.


-
Ostatnia aktualizacja: 1-08-2012

Czytaj również:
Wynagrodzenie za pracę czyli ile można zarobić w Wielkiej Brytanii
Jak szukać pokoju/mieszkania w Wielkiej Brytanii 
Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii
Council Tax czyli podatek od nieruchomości
TV Licence czyli abonament telewizyjny

Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!