Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Jak szukać pokoju/mieszkania w Wielkiej Brytanii

Znalezienie odpowiedniego lokum to nie lada wyzwanie. Ważna jest nie tylko cena, ale również sąsiedztwo i lokalizacja. Czym się kierować przy wyborze mieszkania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym poście.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?
Ceny mieszkań mogą się różnić w zależności od części kraju i dzielnicy miasta. Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie ze względu na cenę, weź pod uwagę inne aspekty tj. dojazd do miejsca pracy, odległość supermarketu, szkoły itp., czy mieszkanie jest słoneczne i ciepłe, czy mieszkanie jest umeblowane, czy ogrzewanie jest gazowe. Niewiele zyskasz na niskim czynszu, jeśli wzrosną twoje wydatki i rachunki na transport, gaz i prąd.
Przed podpisaniem umowy, dowiedz się co jest wliczone w koszt najmu. Kto opłaca Council Tax i jaka jest jego wysokość? Czy musisz płacić za TV licence? Czy koszty mediów (woda, gaz, prąd, tv, internet) są wliczone w wysokość czynszu?
Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze wybierz dzielnicę, w której z łatwością znajdziesz pracę lub z której szybko dojedziesz do miejsca pracy. Centrum miasta z reguły oferuje miejsca pracy w handlu, gastronomii, hotelarstwie i administracji. Jeśli jednak interesuje cię praca fizyczna przy produkcji czy w magazynie, szukaj mieszkania w pobliżu dzielnicy przemysłowej.
Sąsiedztwo też jest bardzo ważne. Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie w swoim domu i wracać do niego nie oglądając się za siebie, przed wyborem mieszkania sprawdź poziom przestępczości w danej dzielnicy. Na stronie internetowej www.police.uk możesz sprawdzić statystyki kryminalne wpisując kod pocztowy.

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę
W trakcie oglądania mieszkania (viewing) warto zwrócić uwagę na następujące warunki:
 • czy w mieszkaniu jest grzyb/pleśń. Niestety ten problem jest bardzo powszechny w Wielkiej Brytanii ze względu na dużą wilgotność powietrza. Grzyb będzie częściej występował w starym niż nowym budownictwie i raczej w mieszkaniach na parterze niż na pierwszym piętrze. Dlatego sprawdź dokładnie wszystkie zakamarki, a w szczególności okolice okien i łazienkę. Uwaga! Świeżo wymalowane mieszkania są wysoce podejrzane, ponieważ właściciel mógł w ten sposób ukryć problem pleśni.
 • czy wszystkie urządzenia w mieszkaniu są sprawne, a szczególnie piecyk gazowy. Większość mieszkań w Wielkiej Brytanii posiada ogrzewanie gazowe (jest to bardziej ekonomiczna opcja ogrzewania mieszkania), także woda płynąca z kranu jest podgrzewana w piecyku. Pamiętaj! możesz zażądać usunięcia usterek przed wprowadzeniem się do mieszkania.
 • czy mieszkanie jest umeblowane. Czynsz za wynajem mieszkania, które jest częściowo lub w całości umeblowane może być wyższy niż tego, w którym nie ma żadnych mebli. Jednak warto wynająć to, w którym jest chociaż łóżko czy kanapa.
 • czy mieszkanie jest energooszczędne. Oglądając mieszkanie zapytaj o Energy Performance Certificate (EPC), czyli certyfikat informujący o standardzie izolacji nieruchomości. Najbardziej korzystnym wskaźnikiem jest A, oznaczającym najwyższą wydajność energetyczną mieszkania. Wynajmując taką nieruchomość możesz być pewien, że nie wydasz fortuny na ogrzewanie.
 • jaka jest wielkość depozytu (zazwyczaj jest to równowartość czynszu za 1 miesiąc) i okres oczekiwania na jego zwrot (od 2 tygodni wzwyż)
 • jaki jest okres wypowiedzenia umowy wynajmu (zazwyczaj miesiąc czasu).
Rada: Wizytę w nieruchomości najlepiej zorganizować w ciągu dnia, bowiem wtedy będzie najłatwiej ocenić ogólny stan lokalu oraz zauważyć jakiekolwiek problemy. Na obejrzenie lokalu warto wybrać się w towarzystwie innej osoby. Jest to bardziej bezpieczne i pozwoli również na poznanie opinii drugiej osoby. Jeśli jest to możliwe warto zasięgnąć opinii sąsiadów/ innych najemców na temat okolicy i lanlorda.

  Gdzie szukać ofert wynajmu?
  Informacji na temat lokali do wynajęcia szukaj w agencjach nieruchomości, gazetach, tablicach informacyjnych w sklepach, polskich kościołach, internecie.
  Strony internetowe, na których znajdziesz oferty wynajmu mieszkań/pokoi:

  Pokój czy mieszkanie?
  Przed podpisaniem umowy najmu możesz być poproszony o przedstawienie referencji. Dlatego jeśli dopiero przyjechałeś do Wielkiej Brytanii, możesz mieć trudności ze znalezieniem kwatery. Po pierwsze - nie posiadasz referencji od pracodawcy lub poprzedniego landlorda, po drugie - opcja wynajęcia mieszkania jest zbyt ryzykowna, ponieważ nie podpisałeś jeszcze umowy o pracę, a podpisanie umowy najmu wiąże się z dużą inwestycją finansową.
  Dlatego najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą opcją dla ciebie będzie wynajęcie pokoju.
  Strony internetowe, na których możesz poszukać pokoju do wynajęcia lub współlokatora:
  Możesz także poszukać pracy z zakwaterowaniem. Jednak musisz wziąć pod uwagę fakt, że jeśli stracisz pracę, stracisz również dach nad głową.
  W ostateczności noclegu możesz poszukać w motelu. Jednak jest to krótkoterminowe rozwiązanie ze względu na koszty.
  Wyszukiwarki hoteli i moteli w UK:
  Dużą popularnością wśród Brytyjczyków cieszą się tzw. Bed and breakfast (czyli nocleg ze śniadaniem). B&B posiadają większość udogodnień hoteli, ale są znacznie tańsze. W cenę noclegu wliczony
  jest koszt śniadania.
  Najtańszą opcją zakwaterowania są hostele. Jednak w tego typu schroniskach pokoje są wieloosobowe (od 2 do 40 osób; zazwyczaj 4-8-osobowe) i skromnie umeblowane. Łazienki są najczęściej wspólne i znajdują się na korytarzach. W hostelach często dostępne są kuchnie, gdzie samemu można przygotowywać posiłki.
  Czasem istnieje możliwość wykupienia wyżywienia.
  Ogłoszeń wynajmu szukaj także na polskich portalach społecznościowych:

  Jak czytać ogłoszenia wynajmu?
  W ogłoszeniach wynajmu możesz znaleźć następujące terminy:
  • Sgl - Single room - pokój jednoosobowy
  • Dbl - Double room - pokój dwuosobowy
  • Tpl - Triple room - pokój trzysosobowy
  • O/R - Own room - własny pokój
  • S/R - Share room - pokój dzielony z innymi osobami
  • F/F - Fully furnished - z pełnym wyposażeniem/umeblowany
  • F/M - Female/Male - kobieta/mężczyzna
  • N/N - Non-smoking - niepalący
  • PCM- Per calendar month - (opłata) za miesiąc kalendarzowy
  • Ł ...pw/exc - cost per week/exclusive (of bills) - koszt za tydzień wynajmu z wyłączeniem opłat za rachunki
  • Ł ...pw/inc - cost per week/inclusive (of bills) - koszt za tydzień wynajmu z włączeniem opłat za rachunki
  • AGY - Advertised by an agency - ogłoszenie umieszczone przez agencję
  • DEP - Deposit required - wymagany depozyt
  • White goods - lodówka, pralka, kuchenka
  • Studio flat - pokój z otwartą kuchnią

  Prywatnie czy przez agencję
  Warto wiedzieć, że agencje nieruchomości (estate agencies) dzielą się na dwie kategorie. Te, które pobierają opłatę od właściciela mieszkania (lanlord) za znalezienie lokatorów (Letting agencies) oraz te, które pobierają opłatę od wynajmującego mieszkanie (tenant) za pośrednictwo w znalezieniu odpowiedniego lokum (Accomodation agencies). Dlatego też zanim zdecydujesz się na poszukiwanie mieszkania przez agencję nieruchomości, sprawdź, z którym typem masz do czynienia. Unikniesz w ten sposób zaskoczenia, gdy do pierwszej płatności za mieszkanie doliczona zostanie prowizja dla agencji.
  Plusem poszukiwania mieszkania za pośrednictwem agencji jest oszczędność czasu i nerwów. Przy poszukiwaniu mieszkania na własną rękę trzeba nastawić się na wykonywanie rozmów telefonicznych, szukanie adresu, podróżowanie i oglądanie. Ważną kwestią jest również to, że agencja jest dużo bardziej dostępna i zawsze 'pod telefonem ', podczas gdy właściciel może być czasem nieosiągalny. Ma to duże znaczenie np. gdy wystąpi usterka w mieszkaniu. Wynajem mieszkania od prywatnego landlorda może się także wiązać z samodzielnym sporządzeniem umowy. Podczas gdy agencja zrobi to za nas.
  Poszukiwanie mieszkania za pośrednictwem agencji ma jednak także swoje minusy. Zdecydowana większość z nich oferuje umowę na okres 6 miesięcy. Gdy zerwiesz umowę przed okresem jej obowiązywania agencja może zażądać od ciebie odszkodowania. Zazwyczaj jest to suma należnych płatności za okres czasu, jaki pozostał do wygaśnięcia umowy najmu. Jednym z zadań agencji jest także sprawdzenie wiarygodności potencjalnego lokatora. Agencję wymagają listu lub kontraktu od pracodawcy, oraz bardzo często referencji od poprzedniego landlorda.
  Uwaga!  Od 30 kwietnia 2006 r. wszystkie osoby prowadzące prywatny wynajem lokali powinny być zarejestrowane u przedstawiciela lokalnych władz. Dzięki temu wiadomo, że najemca jest osobą odpowiedzialną, spełnia określone wymagania i stosuje się do pewnych standardów. Spis wynajmujących lokale (Landlord Registration) możesz sprawdzić kontaktując się z urzędem miejskim.

  Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na wynajem za pośrednictwem agencji czy od prywatnego landlorda, bądź przygotowany na podpisanie umowy. Umowa najmu jest korzystna dla obu stron, wynajmującemu daje  gwarancję płatności a najemcy pewność, że nie zostanie bez dachu nad głową z dnia na dzień.  Czytaj również:
  Tenancy agreement czyli umowa najmu 
  Tenancy deposit protection schemes gwarancją zwrotu depozytu
  Council Tax czyli podatek od nieruchomości 
  TV Licence czyli abonament telewizyjny

  Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!