Żadnych sensacji i spekulacji! Tylko fakty!

Council Tax czyli podatek od nieruchomości

Każda osoba dorosła mieszkająca w Wielkiej Brytanii ma obowiązek płacenia podatku od nieruchomości. Podatek ten jest pobierany przez władze lokalne a pozyskane z niego fundusze przeznaczane są na pokrycie kosztów usług komunalnych tj. straż pożarna, policja, wywóz śmieci i innych. Wysokość podatku uzależniona jest od wartości nieruchomości (według tabeli Valuation Band ) i liczby osób w niej mieszkających.Ile muszę zapłacić?
Aby dowiedzieć się jaką kwotę podatku będziesz zobowiązany zapłacić:
 • skorzystaj z wyszukiwarki kodów pocztowych, jeśli mieszkasz w Anglii
 • Find Council tax information in your area
  Postcode or street, town:
   

  Rabaty (discounts) i zwolnienia (exemptions)
  Rachunek Council Tax jest oparty na liczbie osób dorosłych (przynajmniej 2-óch) zamieszkujących nieruchomość. Jeśli jesteś osoba dorosłą samotnie zamieszkująca nieruchomość, otrzymasz zniżkę w wysokości 25% wartości twojego rachunku . Zniżkę otrzymasz również, gdy mieszkasz z osobami, które nie nie są liczone jako osoby dorosłe.
  Te osoby nie są liczone jako osoby dorosłe w trakcie naliczania nalężnego podatku od nieruchomości (Council Tax):
  Jak sprawdzić, czy jesteś uprawniony do zniżki?
  1. Policz liczbę dorosłych, którzy mieszkaja w twoim domu (jest to ich główne miejsce zamieszkania)
  2. Od otrzymanej liczby odejmij wszystkie osoby wymienione w liście powyżej
  3. Jesli twój wynik to 1 - twój Council Tax będzie obniżony o 25%
  4. Jeśli jest to twoje główne miejsce zamieszkania (co oznacza, ze posiadasz także tzw. drugi dom) oraz jesteś jedynym dorosłym zamieszkującym nieruchomość, twój rachunek Council Tax będzie obniżony o 50% - płatności Council Tax za tzw. drugi dom czy niezamieszkaną nieruchomość dotyczą inne zasady
  Metody płatności
  Rachunek Council Tax otrzymasz co roku w marcu lub kwietniu za pośrednictwem poczty lub e-mail (jeśli urząd posiada Twój adres). Rachunek możesz zapłacić na poczcie, uruchomić polecenie zapłaty (Direct Debit) lub ustalić zlecenie stałe (standing order) ze swojego rachunku bankowego, a także osobiście w urzędzie (City Council) lub jego oddziale albo korzystając z 'Paypoint', 'Payzone' albo 'Quickcards' na poczcie, w banku, w kiosku (newsagent) czy w sklepie (convenience store). Niektóre z urzędów udostępniają opcje płatności przez telefon lub online. Znajdź stronę internetową swojego urzędu (City Council), aby dowiedzieć się więcej.

  Płać regularnie
  Podatek lokalny możesz opłacać w ratach (kwota roczna podatku zostaje podzielona na 10 miesięcznych rat). Jeżeli rata Council Tax nie zostanie zapłacona w ciągu 28 dni od wyznaczonej daty, dostaniesz ponaglenie do zapłaty. Trzecie z kolei ponaglenie oznacza utratę prawa do płacenia w ratach i jednocześnie obowiązek natychmiastowej zapłaty całej kwoty podatku, czyli za rok czasu. Osobom, które zalegają w opłatach grozi kara w wysokości 10 proc. kwoty podatku, a w ostateczności nawet postępowanie sądowe. Dlatego, jeśli masz problem z płaceniem rat, powiadom o tym władze lokalne. Im wcześniej urząd zostanie powiadomiony, tym szybciej będzie mógł podjąć odpowiednie kroki, by nie dopuścić do powstania długu.


  Źródło: Gov.uk

  Znalazłeś przydatną informację? Podziel się!